Kto jest online?Obecnie jest 4 gości online !

Zaloguj

 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!

Linki

Praktyki we Włoszech
Dodano: wtorek, 03 grudnia 2013 - 11:51 Autor: kdzwolak
Informacje

W listopadzie 2013, po miesiącu wytężonej pracy, uczniowie Zespołu Szkół im ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach wrócili do domu z praktyk w Rimini we Włoszech. Młodzież z klasy II i III technikum pracowała tam w charakterze obsługi hotelowej, w hotelach 3 i 4*, nabywając przy tym bezcenne doświadczenia zawodowe. Pomimo tego, że pracy nie brakowało, nasi praktykanci wspominają ten czas jako przyjemny, wesoły i jednocześnie pożyteczny. Młodzi ludzie zapoznali się ze strukturą organizacyjną zakładu hotelarskiego, poznali zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach w hotelach, przygotowywali jednostki mieszkalne na przybycie gości, obsługiwali gości w restauracjach, przygotowywali posiłki poznając przy tym kuchnię narodową Włoch. Po codziennych obowiązkach młodzież mogła korzystać z pięknej, szerokiej i piaszczystej plaży, a w weekendy poznawać miasta oraz ich zabytki. Uczniowie zwiedzili Rimini, w którym przebywali na co dzień. Ponadto mogli odwiedzić miasto-państwo San Marino, które w Polsce znane jest przede wszystkim dzięki drużynie piłki nożnej. Zwiedzili również jedno z najpiękniejszych miejsc świata – Wenecje. Wyjazd na staż zagraniczny pozwolił naszym uczniom poznać kulturę i kuchnię włoską, dokształcić język angielski, a nawet dzięki kursowi języka włoskiego, nauczyć się wielu przydatnych zwrotów tym języku. Młodzież otrzyma także niebawem certyfikaty Europass Mobility, potwierdzające odbytą praktykę, a ich posiadanie podniesie rangę naszym późniejszym absolwentom na europejskim rynku pracy.

Beata Daniel

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Uczniowie Zespołu Szkół w Pieszycach na rzecz edukacji globalnej
Dodano: wtorek, 26 listopada 2013 - 12:03 Autor: kdzwolak
Informacje

Uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach podjęli współpracę z Chrześcijańską Służbą Charytatywną , która jest organizacją porządku publicznego i działa na rzecz edukacji globalnej. Nasza szkoła razem z dziesięcioma szkołami z całego Dolnego Śląska wzięła udział w projekcie, którego celem było zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problemy globalne, takie jak problem niedożywienia w krajach wysokorozwiniętych i trzeciego świata, problem nadwyżek żywności, dostępu do świeżej wody, równouprawnienia kobiet i mężczyzn, dostępu do nauki w krajach nie rozwiniętych. Ze względu na specyfikę nauczania my postanowiliśmy przeprowadzić akcję informacyjną na temat niedożywienia w krajach trzeciego świata oraz rozwijających się i nadwyżek żywności w krajach wysoko rozwiniętych. Na początku listopada gościliśmy trenerkę z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej, która przeprowadziła szkolenie z grupą naszej młodzieży, naświetliła charakter problemów globalnych, pomogła nam wybrać problematykę, którą podjęliśmy. Tydzień Edukacji Globalnej przypadł na dni od 16 do 24 listopada. Nasza młodzież przeprowadziła akcję informacyjną wśród mieszkańców Pieszyc oraz w pieszyckich szkołach podstawowych. Rozdawano ulotki informacyjne, opracowane przez Dominikę Mielczarek, uczennicę kl. I TTŻ-S. Bardzo dużym zainteresowanie cieszyła się akcja zbiórki żywności z długim terminem przydatności, która już w tym tygodniu zostanie przekazana do jednego z dolnośląskich oddziałów Banku Żywności. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim uczniom Zespołu Szkół oraz mieszkańcom Pieszyc, którzy bezinteresownie przekazywali żywność naszym uczniom. Do Banku Żywności przekażemy mąkę, makarony, herbatę, kawę, dżemy, kaszę, konserwy mięsne, warzywa i wiele innych produktów z długim terminem przydatności. Jest to bardzo ważne szczególnie w okresie przedświątecznym bo mamy świadomość, że w naszej najbliższej okolicy jest wiele osób, które potrzebują pomocy. Serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy zechcieli się przyczynić do naszej sprawy. Wolontariusze: Dominika Mielczarek, Ola Szota, Domonika Powel, Patryk Radecki, Bartek Malecha, Kasia Idziniak, Klaudia Janik, Ula Bolisęga, Marcel Wczasek oraz nauczyciele Zespołu Szkół: Beata Malaga, Beata Czerniejewska, Anna Dyda-Falikowska i Tomasz Wojciechowski.

Problem z żywnością w Polsce i na świecie… Jak temu zapobiec? I jakie są tego przyczyny i skutki?

Beata Malaga

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

I miejsce dla Sandry Szczygieł w Konkursie Literackim
Dodano: poniedziałek, 25 listopada 2013 - 13:16 Autor: kdzwolak
Informacje

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci
Dodano: piątek, 15 listopada 2013 - 08:59 Autor: kdzwolak
Informacje Wolontariusze z Zespołu Szkół w Pieszycach po raz kolejny ruszyli z akcją porządkowania cmentarzy przed 1 listopada. Od 17 do 31 października uczniowie gimnazjum wykonywali prace porządkowe na cmentarzu przy Parafii św. Antoniego w Pieszycach. Stałym zwyczajem najwięcej pracy włożono na sektorze gdzie znajdują się groby małych dzieci. Wolontariusze również porządkowali groby w innych sektorach, przede wszystkim te najbardziej zaniedbane i przez wszystkich zapomniane. Podczas pobytu na cmentarzu wolontariusze pomagali również ludziom, którzy w tym czasie przebywali przy grobach swoich zmarłych. Przynosili wodę, wyrzucali śmieci, porządkowali nagrobki i ścieżki cmentarne. Rok temu pod swoją opiekę wolontariusze wzięli dwa nagrobki kombatantów. W tym roku swoją pomoc w dbaniu o nagrobki zaoferowały uczennice klasy II Gimnazjum: Kowanek Roksana, Myszka Oliwia, Pyć Justyna, Wypych Marta, Sagan Kamila. Uczennice razem z grupą wolontariuszy jak i indywidualnie przychodziły na cmentarz i wykonywały prace porządkowe przy nagrobkach, którymi będą opiekować się co najmniej do końca roku szkolnego. W pracach porządkowych na cmentarzu wzięło udział 25 wolontariuszy gimnazjalistów. Wszystkie prace wykonywane były w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, popołudniami oraz w jedną z sobót. Dlatego też jako opiekun wolontariuszy, chcę serdecznie podziękować moim podopiecznym za ich dobre serduszka, za to, że swój wolny czas poświęcili w słusznej sprawie a ich rodzicom gratuluję wspaniałych dzieci, z którymi mam przyjemność pracować. Wolontariusze Zespołu Szkół W Pieszycach: Chudzik Mateusz, Cybula Grzegorz, Cyktor Julia, Drozdek Dawid, Iwanicka Katarzyna, Konieczny Mateusz, Lewandowska Marta, Majdańska Patrycja, Ornat Adrian, Borowski Piotr, Hołda Patrycja, Lipińska Martyna, Łukaszewicz Wojciech, Malinowski Paweł, Pyć Justyna, Raczek Natalia, Ryś Adam, Sagan Kamila, Siekirka Kacper, Sośniak Agata, Styrna Emilia, Szczygieł Sandra, Szpindor Wiktoria, Szymczakiewicz Agata, Wypych Marta.

Katarzyna Lewandowska
Opiekunka wolontariatu

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Świętujemy odzyskanie przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego
Dodano: sobota, 09 listopada 2013 - 09:14 Autor: kdzwolak
Święta Narodowe

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Otrzęsiny pierwszoklasistów:)
Dodano: sobota, 09 listopada 2013 - 09:09 Autor: kdzwolak
Informacje

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Szkolni dziennikarze na warsztatach
Dodano: wtorek, 29 października 2013 - 15:02 Autor: kdzwolak
Informacje Dzięki współpracy z panią Grażyną Król z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pieszycach uczniowie zaangażowani w redakcję szkolnej gazetki „Świat Gimbazy” mieli możliwość poszerzenia wiedzy dziennikarskiej i zdobycia nowych umiejętności podczas cyklicznych zajęć w formie warsztatów dziennikarskich. Spotkania odbyły się w dniach 10,23 i 24 października 2013 roku. Zajęcia warsztatowe zostały zrealizowane w ramach przystąpienia Miejskiej Biblioteki Publicznej do konkursu organizowanego przez Agencję Wydawniczą Aga Press Sp. z o.o. z Warszawy oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Uczniowie tym samym uczestniczą w projekcie pt. „[RED]akcja”, czego efektem będą prace konkursowe w formie artykułów publicystycznych. Na warsztatach młodzież otrzymała sporą dozę wiedzy z zakresu etyki dziennikarskiej, organizacji warsztatu pracy oraz tworzenia gatunków publicystycznych tj. wywiad, notatka, czy artykuł prasowy. Spotkania prowadziła redaktor naczelna „Tygodnika Dzierżoniowskiego” pani Anna Augustyniak oraz p.Grażyna Król.

Opiekun koła dziennikarskiego
Justyna Protaziuk

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Uczniowie z Zespołu Szkół z wizytą w mieście partnerskim Nova Paka w Czechach
Dodano: piątek, 25 października 2013 - 14:54 Autor: kdzwolak
Informacje W październikowy weekend grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pani Teresy Rutowicz i Pani Małgorzaty Dobrowolskiej wyjechała do Czech do naszego miasta partnerskiego na spotkanie z młodzieżą czeską. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury. Tam obejrzeliśmy występy mażoretek (dziewczęta tańczyły z batutami) i taniec świateł w wykonaniu czeskiego chłopca. Był konkurs dla wszystkich ze znajomości miasta, które wcześniej obejrzeliśmy z młodzieżą czeską. Nasze języki są na tyle podobne że z porozumieniem nie było problemów. Nowa Paka okazała się bardzo ładna i sympatyczna. Na koniec dnia zwiedziliśmy piękny barokowy kościół, a z jego wieży mogliśmy podziwiać wieczorną panoramę miasta. Mogliśmy też popróbować typowego czeskiego jedzenia czyli czeskich knedlików z sosem. W niedzielę byliśmy w pięknej jaskini z licznymi podziemnymi jeziorkami, jednej z niewielu takich w Europie. Młodzież wróciła z wycieczki bardzo zadowolona i pełna wrażeń po spotkaniu z Czechami. Takie spotkania będą odbywać się cyklicznie, więc następny wyjazd już niedługo.

Malgorzata Dobrowolska

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Praktyki w Rimini we Włoszech
Dodano: środa, 23 października 2013 - 08:31 Autor: kdzwolak
Informacje

6 października 2013r. po całonocnej podróży przybyliśmy do malowniczego miasta Rimini, położonego na brzegu Adriatyku. Zostaliśmy miło powitani i zakwaterowani w czterogwiazdkowym hotelu Vienna. Mieszkamy w 3 i 2 osobowych pokojach. Następnego dnia rozpoczęliśmy tygodniowy kurs języka włoskiego, który prowadził bardzo sympatyczny Gulio. To właśnie z nim wspólnie zwiedzaliśmy miasto, zaprowadził nas do wszystkich godnych uwagi miejsc w Riminii. Jeszcze większych wrażeń dostarczyła nam wycieczka do San Marino. Widoki, jakie ukazały się nam po wejściu na szczyt w miasteczku były cudowne i nie do opisania. Pogoda była piękna więc mogliśmy spacerować i podziwiać krajobrazy. Wenecja - miasto bez ulic ale otoczone wodą to kolejny punkt naszych wojaży. Jechaliśmy luksusowym autobusem, a następnie płynęliśmy statkiem do placu św. Marka. W promieniach ciepłego słońca spacerowaliśmy wąskimi uliczkami, podziwiając uroki tego miasta. Podstawową pamiątką z Wenecji są maski, które symbolizują karnawał, dobrą zabawę a także możliwość łamania zasad i przekraczania prawa z ukrytą twarzą. Wycieczki odbyły się podczas weekendu natomiast od poniedziałku każdy z nas rozpoczął pracę na przydzielonym mu stanowisku. Pracujemy przeważnie pojedynczo w 14 różnych hotelach i restauracjach na terenie Rimini i Riccione. Radzimy sobie pomimo różnic kulturowych i bariery językowej. Bardzo przydaje się język angielski. Za nami połowa praktyki.... cdn

Pozdrawiamy
Uczniowie 2 i 3 kl. Technikum

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Pieszycach
Dodano: wtorek, 22 października 2013 - 12:19 Autor: kdzwolak
Dzień Edukacji Narodowej 11 października 2013 roku w auli pieszyckiego Zespołu Szkół odbyła się mila uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. O godzinie 13:00 pojawili się znakomici goście z pieszyckich szkół (nagrodzeni nauczyciele). Zaproszonych gości, przywitała p. dyrektor Bogumiła Kociumaka. Uroczystość uświetnili także burmistrz miasta Pieszyce p. Mirosław Obal oraz kierownik referatu oświaty p.Jadwiga Wąsik. Apel z okazji święta przygotowały p. Krystyna Szostak i Krysyna Pakulniewicz, a uczniowie zaprezentowali się w pełnej krasie w występie recytatorsko – aktorskim. Wspaniale wypadły także występy wokalne naszych zdolnych solistów. W programie artystyczny wystąpili uczniowie klasy 3a: Agata Szymczakiewicz, Bernadeta Pawełoszek, Piotr Borowski, Katarzyna Żaba, Agnieszka Piskorowska, Paweł Pieróg z klasy 2th, Kacper Siekirka z kl. 1b, Paulina Berlińska i Karolina Sośniak z klasy 2a. Po akademii goście degustowali smaczny poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Krystyna Szostak

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Projekt Leonardo da Vinci Partnerstwo-Sposoby ulepszania kształcenia zawodowego
Dodano: poniedziałek, 21 października 2013 - 16:02 Autor: kdzwolak
Informacje

Zespół Szkół im.ks.J.Dzierżonia w Pieszycach wspólnie z czeską szkołą Stredni skola gastronomie a sluzeb Nova Paka, czeską szkołą Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, słowacką szkołą Stredná odborná škola obchodu a služieb, Martin oraz chorwacką szkołą Srednja škola „Stjepan Ivšić” Orahovica uzyskał dofinansowanie z agencji narodowych w kwocie 120 000 euro, przy czym nasza szkoła uzyskała w ramach wspólnego projektu kwotę 22 000 euro. Głównym koordynatorem projektu jest nauczycielka z Novej Paki Milena Jarosova , a koordynatorem ze strony polskiej jest nauczycielka Zespołu Szkół Bernadetta Szczypka. Współpraca w ramach projektu będzie odbywać się od września 2013 do czerwca 2015r. Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się w Novej Pace w dniach 09.10.2013-11.09.2013, na które przybyli koordynatorzy i przedstawiciele wszystkich szkół. Ze strony Zespołu Szkół w Pieszycach uczestniczyły p.Izabela Bugaj, p.Beata Czerniejewska oraz p.Bernadetta Szczypka - koordynator. Po wspólnym powitaniu i krótkim przedstawieniu się rozpoczęła się część robocza spotkania. Omówione zostały szczegółowo cele i oczekiwane efekty projektu. Każdy z partnerów zaprezentował system szkolnictwa w swoim kraju, ze szczególnym naciskiem na kształcenie zawodowe, po czym dokonaliśmy wspólnego porównania systemów szkolnictwa. Kolejnym punktem była prezentacja naszych szkół i ich kierunków kształcenia, oraz poszukiwanie wspólnych obszarów kształcenia zawodowego w ramach różnych kwalifikacji zawodowych. Dzięki wytyczeniu wspólnych obszarów kształcenia, zostały sprecyzowane rodzaje warsztatów, w których będą uczestniczyć uczniowie z naszych szkół przy kolejnych spotkaniach, oraz za jakie obszary projektu są odpowiedzialni poszczególni partnerzy projektu. W czasie pobytu w Novej Pace mieliśmy okazję zapoznać się z ze szkołą, formą praktyk i warsztatów piekarsko- cukierniczych, skosztować ich wyrobów cukierniczych i piekarskich. W trakcie pobytu obiady dla uczestników spotkania przygotowywali w zakresie praktyk szkolnych uczniowie tamtejszego technikum. W ramach zawodu hotelarza zwiedzaliśmy hotel w miejscowości w Špindlerův Mlýn, z którym współpracuje szkoła z Novej Paki. Poza częścią roboczą projektu, wszyscy nauczyciele zwiedzili miasto i jego atrakcje turystyczne. Nawiązaliśmy również kontakty interpersonalne, niezwykle ważne dla dalszej współpracy, a przed nami jeszcze kilka spotkań. W marcu 2014 roku na ośmiodniowe spotkanie wyjedzie grupa uczniów technikum wraz z nauczycielami Zespołu Szkół do Czech, do Novej Paki i do Třeštu, gdzie będą mieli okazję poznania swoich rówieśników ze szkół partnerskich z Czech, Słowacji i Chorwacji, oraz wezmą udział w różnych warsztatach związanych z ich kierunkiem kształcenia, aby pozyskać nowe umiejętności. Warto zauważyć, że językiem roboczym naszego projektu jest język niemiecki, choć w naszym projekcie nie ma szkoły z Niemiec. Komunikacja w języku niemieckim zapewne przyczyni się do poprawy znajomości języka niemieckiego, co być w może w przyszłości zwiększy szansę znalezienia miejsca pracy. W roku szkolnym 2014/2015 odbędą się kolejne spotkania w Chorwacji, w Polsce i na Słowacji. Podczas każdego spotkania poza częścią roboczą młodzież będzie miała możliwość poznać kraje partnerów, ich zwyczaje oraz spędzić czas ze swoimi rówieśnikami. Należy podkreślić, iż wszystkie spotkania, warsztaty i inne formy robocze finansowane są ze środków pozyskanych w ramach projektu Leonardo da Vinci Partnerstwo.

Bernadetta Szczypka

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Polska młodzież w Schortens
Dodano: poniedziałek, 21 października 2013 - 15:34 Autor: kdzwolak
Pieszyce-Schortens W dniach 18.09.2013-26.09.2013 uczniowie z Zespołu Szkół w Pieszycach wzięli udział w międzynarodowej wymianie uczniów. Było to już trzynaste spotkanie młodzieży w ramach partnerstwa pomiędzy Zespołem Szkół Pieszyce, a Mariengymnasium w Schortens w Niemczech. Jak w latach poprzednich 16 naszych uczniów gościło w domach niemieckich rówieśników. Nad bezpieczeństwem polskich uczniów czuwały nauczycielki Zespołu Szkół Bernadetta Szczypka i Izabela Bugaj. Nasi niemieccy partnerzy przygotowali dla naszej grupy interesujący program, dzięki któremu mieliśmy okazję poznać część Wschodniej Fryzji, która charakteryzuje się krajobrazem nadmorskim i nizinnym. Nasi przyjaciele z Schortens mówią „iż już w poniedziałek widzą gościa, który odwiedzi ich w sobotę”. Podczas zwiedzania jednej z licznych wysp wschodniofryzyjskich nasza grupa poznała krajobraz Morza Północnego podczas jego przypływów i odpływów. W trakcie rejsu kutrem na wyspę Spiekeroog oglądaliśmy foki wylegujące się na ławicach piaskowych oraz byliśmy świadkami połowu przeróżnych żyjątek morskich. Każdy z nas mógł przyjrzeć się krabom plażowym i morskim, krewetkom, rybom płaszczkom, skorpionom morskim, rozgwiazdom, konikom morskim i jeszcze wielu innym. Ale największą atrakcją nad Morzem Północnym okazała się wędrówka po dnie morza w czasie odpływu. Nasze bose stopy zanurzały się w „błotku” pełnym składników odżywczych i mineralnych. Można by powiedzieć, iż było to „SPA dla naszych stóp”. Nie zabrakło nam również czasu na zwiedzanie miast i shopping. Zobaczyliśmy piękne miasto Breme, znaną z bajki „Czterej muzykanci z Bremy”. Każdy z nas oglądając pomnik: koguta, kota, psa i osła, głaskał nogi osła, gdyż ma to pomóc spełnić jedno z naszych życzeń. W Bremie zwiedziliśmy stare miasto, a w szczególności ratusz i pomnik Rolanda. Zabytki te znajdują się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kolejnym miastem do którego pojechaliśmy na wycieczkę było miasto portowe Wilhelmshaven. Oprócz statków, barek i łodzi podziwialiśmy w szczególności most obrotowy. Mieliśmy okazję zobaczyć go w ruchu, gdyż przepływał duży statek. Jak na pobyt nad morzem przystało, byliśmy również gośćmi w aquarium w Wilhelmshaven. Ogromny entuzjazm wśród uczniów wzbudziło karmienie fok.

Cały artykuł: 'Polska młodzież w Schortens' (1120 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Warsztaty scenariuszowe
Dodano: wtorek, 15 października 2013 - 15:09 Autor: kdzwolak
Informacje 19 września 2013 roku uczniowie klasy IIA wzięli udział w warsztatach scenariuszowych. Zajęcia odbyły się w siedzibie Centrum Kultury w Pieszycach przy ul.Ogrodowej. Prowadził je pisarz, dramaturg i scenarzysta Zbigniew Masternak. Uczniowie podczas zajęć próbowali stworzyć fragment scenariusza do dowolnego gatunku filmowego. Okazało się, że najpopularniejsze wśród powstałych prac były scenariusze horrorów i komedii, a młodzież wykazała się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach otrzymali pamiątkowe dyplomy, a niektórzy zostali wyróżnieni przez pana Masternaka i nagrodzeni oceną bardzo dobrą z języka polskiego.

Justyna Protaziuk

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Wymiana z uczniami z Nowej Paki z Czech
Dodano: środa, 18 września 2013 - 13:50 Autor: kdzwolak
Informacje W środę 11.09 nasi uczniowie spotkali się z uczniami z Nowej Paki w Lasocinie w Cichej Wodzie. Czesi odwiedzili nas w ramach wymiany międzynarodowej. Nasze języki są bardzo podobne, więc z wzajemnym zrozumieniem nie było problemów. Młodzież szukała podobnych słów, razem śpiewała karoke po Polsku i Czesku, poznawała kulturę sąsiadów. Było oczywiście dużo gier i zabaw a na koniec poczęstunek. Spotkanie okazało się bardzo udane. Mamy nadzieję, że teraz my odwiedzimy młodzież z Czech.

Małgorzata Dobrowolska

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Przedstawiciele Średniej Szkoły Gastronomicznej z Novej Paki z rewizytą
Dodano: poniedziałek, 16 września 2013 - 08:51 Autor: kdzwolak
Informacje Dnia 24.06.2013 nasza szkoła gościła u siebie przedstawicieli czeskiej szkoły Stredni skola gastronomie a sluzeb Nova Paka, których mieliśmy uprzednio okazję poznać podczas grudniowego spotkania w Novej Pace na jarmarku bożonarodzeniowym. W czasie naszego pobytu zostaliśmy zapoznani ze strukturą szkoły, praktyk zawodowych, zwiedziliśmy jarmark oraz zostaliśmy ugoszczeni przez gospodarzy. Było to nasze pierwsze spotkanie pomiędzy szkołami, na którym podjęto decyzję o współpracy oraz napisaniu projektu w ramach programu Leonardo da Vinci Partnerstwo. Projekt został napisany przy współpracy z czeską szkołą Stredni skola gastronomie a sluzeb Nova Paka, czeską szkołą Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, słowacką szkołą Stredná odborná škola obchodu a služieb, Martin oraz chorwacką szkołą Srednja škola „Stjepan Ivšić” Orahovica. Głównym koordynatorem projektu jest nauczycielka z Novej Paki Milena Jarosova , a koordynatorem ze strony polskiej jest nauczycielka Zespołu Szkół Bernadetta Szczypka. Projekt został zatwierdzony przez narodową agencję oraz uzyskał dofinansowanie. Współpraca w ramach projektu będzie odbywać się od września 2013 do czerwca 2015r. Rewizyta w Pieszycach była zacieśnieniem współpracy pomiędzy szkołami. Naszym gościom pokazaliśmy szkołę, miejsca praktyk naszych uczniów, zwiedziliśmy wspólnie pieszycki zamek oraz okolicę. Przedstawiciele z Novej Paki byli pod wrażeniem naszej małej ojczyzny. Wraz z partnerami czeskimi omówiliśmy system kształcenia zawodowego w Polsce i porównaliśmy go z systemem czeskim. Prowadziliśmy również rozmowy o naszej dalszej współpracy oraz nawiązywaliśmy kontakty interpersonalne.

Bernadetta Szczypka

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Youthcamp w Rumunii
Dodano: środa, 04 września 2013 - 14:12 Autor: kdzwolak
Informacje W minione wakacje młodzież naszej szkoły już po raz czwarty uczestniczyła w międzynarodowej wymianie Youthcamp w Rumunii. Uczestnikami byli Węgrzy z Nagabayon, Niemcy z Schortens i gospodarze z Rumunii. Wszyscy oni to nasi dawni znajomi, zatem powitanie było bardzo serdeczne. Jak co roku dużo się działo. Odbyły się dyskoteki, zawody sportowe, ogniska i oczywiście dużo wycieczek. Młodzież mogła zobaczyć jezioro Lacu Rosu (Gylikosto) powstałe w czasie burzy, podczas której spadające głazy zatamowały rzekę a napływająca woda zalała las. Następnie mieliśmy okazję zobaczyć jezioro św.Anny utworzone w górach w wygasłym wulkanie i słone jezioro w Sorata-Bai, gdzie wszyscy oczywiście skorzystali ze słonej kąpieli. Byliśmy również w miejscowości Borsec (Broszek) znanej z wód mineralnych i jaskini, w której zachowały się piękne stalaktyty i stalagmity. Cieszymy się że kolejny raz udało nam się spotkać, smutno, że niestety po raz ostatni. Teraz pozostają nam tylko kontakty na facebooku.

Małgorzata Dobrowolska

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Rozpoczęcie roku szkolnego
Dodano: sobota, 31 sierpnia 2013 - 10:25 Autor: kdzwolak
Informacje Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek 2 września o godz. 9:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Pieszycach.

Zapraszamy

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013
Dodano: piątek, 05 lipca 2013 - 13:50 Autor: kdzwolak
Informacje W piątek 28 czerwca 2013 na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Pieszycach odbyło się zakończenia roku szkolnego 2012/2013. Uroczystość rozpoczęło wniesienie sztandaru szkoły, następnie przemówienie wygłosiła Dyrektor szkoły Pani Bogumiła Kociumaka. Tak jak w latach ubiegłych swoją obecnością zaszczycił nas Wicestarosta Powiatu Dzierżoniowskiego Pan Dariusz Kucharski, który wręczył uczniom stypendia naukowe „Złoty Prymus”. W dalszej części uroczystości wychowawcy wręczyli świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, dyplomy które otrzymali uczniowie za osiągnięcia sportowe, artystyczne oraz wyniki w nauce. Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców, którzy podziękowali całej społeczności szkolnej za współpracę.
Ten rok szkolny był trudny, ale i pełen sukcesów! W czasie uroczystości nie brakowało więc uśmiechów i wzruszeń. Cała społeczność szkoły z życzliwością pożegnała się na czas wakacji.
Wszystkim dziękuję za wytrwałość i rzetelną wspólną pracę. Życzymy wspaniałego lata i do zobaczenia we wrześniu!


I jeszcze troszkę spóźnione zdjęcia z zakończenia klas maturalnych:)

Cały artykuł: 'Zakończenie roku szkolnego 2012/2013' (7060 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Złote Sówki 2013
Dodano: piątek, 05 lipca 2013 - 12:06 Autor: kdzwolak
Złote Sówki Najlepsi absolwenci Zespołu Szkół w Pieszycach po raz kolejny zostali nagrodzeni. 26 czerwca cztery osoby podczas uroczystej gali odebrały z rąk Burmistrza Miasta Pieszyce Mirosława Obala nagrodę "Złota sówka 2013".
Maciej Kubiak - klasa IV Technikum Obsługi Ruchu Turystycznego
Joanna Pucicka - klasa 3a Gimnazjum
Ilona Jach - klasa 3a Gimnazjum
Maciej Żychaluk - klasa 3a Gimnazjum.

Cały artykuł: 'Złote Sówki 2013' (5262 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Zielona szkoła na survivalowo - Mazury 2013:)
Dodano: wtorek, 04 czerwca 2013 - 12:28 Autor: kdzwolak
Informacje W dniach 19-25 maja odbyła się zielona szkoła klas 3a i 2a, na Mazury. Uczniowie świetnie się bawili korzystając z wszelkich atrakcji zapewnianych na ośrodku "Kulka". Wspaniale spędziliśmy czas jeżdżąc na quadach, wspinając się w parku linowym, pływając kajakami, kąpiąc się w okolicznym jeziorze i wiele, wiele innych. Nawet nocna wędrówka po lesie okazała się być nie lada frajdą i dla tych najbardziej strachliwych. Poza zabawą udało nam się też nauczyć wielu ciekawych i praktycznych rzeczy, takich jak wyznaczanie azymutu przy pomocy kompasu, zbudowanie stabilnego i ciepłego szałasu, czy skonstruowanie i rozpalenie porządnego ogniska. Pod okiem czujnych i troskliwych opiekunów, Pana Krzysztofa Dzwolaka i Pana Tomasza Wojciechowskiego oraz Pani Haliny Markiewicz i Pani Beaty Tomszczyk tydzień minął bezpiecznie i zgodnie z planem. Wielka szkoda, że nie uda nam się już spotkać w takim samym gronie!

Karolina Sikorska
3a

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Praktyki w Rimini we Włoszech
Dodano: piątek, 17 maja 2013 - 12:10 Autor: kdzwolak
Informacje

4 maja 2013, po miesiącu wytężonej pracy, uczniowie Zespołu Szkół w Pieszycach wrócili do domu z praktyk w Rimini we Włoszech.
Młodzież z klasy II i III technikum pracowała tam w charakterze obsługi hotelowej nabywając przy tym bezcennych doświadczeń zawodowych. Pomimo tego, że pracy nie brakowało, nasi praktykanci wspominają ten czas jako przyjemny, wesoły i jednocześnie pożyteczny.
Włoscy pracodawcy byli bardzo zadowoleni z młodych pieszyczan, co zaowocowało nawet dla niektórych propozycjami pracy w okresie szkolnych wakacji.
Po codziennych obowiązkach młodzież mogła korzystać z pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży, a w weekendy poznawać miasta oraz ich zabytki.
Uczniowie zwiedzili oczywiście Rimini, w którym przebywali na co dzień, ze starożytną bramą wjazdową i mostem wybudowanym w I wieku przed naszą erą. Ponadto młodzież miała możliwość odwiedzić miasto - państwo San Marino, które w Polsce znane jest przede wszystkim dzięki drużynie piłki nożnej. A na koniec pobytu odbyła się wycieczka do najbardziej chyba znanego miasta północnych Włoch, czyli Wenecji.
Wyjazd na praktykę zagraniczną pozwolił naszym uczniom poznać kulturę i kuchnię włoską, dokształcić język angielski, a nawet dzięki krótkiemu kursowi, nauczyć się wielu zwrotów w języku włoskim. Młodzież otrzyma także niebawem europejski paszporty językowe, potwierdzające odbyte praktyki, a ich posiadanie podniesie rangę naszym późniejszym absolwentom na europejskim rynku pracy.


Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Karolina Łopuch Laureatem VII Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej
Dodano: czwartek, 09 maja 2013 - 11:28 Autor: kdzwolak
Informacje 29 kwietnia 2013r we Wrocławiu odbyła się Finałowa Gala VII Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Nasza uczennica Karolina Łopuch otrzymała dyplom Laureata konkursu.

Gratulujemy
Krystyna Pakulniewicz

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Lekcja klasy TOT w terenie
Dodano: środa, 24 kwietnia 2013 - 09:55 Autor: kdzwolak
Informacje Klasa IV TOŻ, kierunek technik obsługi turystycznej, jak na turystów przystało jedne z ostatnich zajęć postanowiła spędzić w terenie. Odwiedzili Centrum Informacji Turystycznej a następnie wspinali się na 300 schodów Kościoła pw. WNMP w Bielawie. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody postanowili spojrzeć na wszystko z góry.

Barbara Szeliga

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Pierwsza relacja z praktyk zawodowych we Włoszech:)
Dodano: wtorek, 23 kwietnia 2013 - 09:27 Autor: kdzwolak
Hotelarstwo

7 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół im. ks. J. Dzierżonia w Pieszycach rozpoczęli czterotygodniowe praktyki w pięknej nadmorskiej miejscowości Rimini. Młodzież z opiekunami została zakwaterowana w niedużym hotelu i ugoszczona typowo włoską kuchnią. Rimini jest typowym kurortem włoskim posiadającym ponad 2500 hoteli oraz starożytne zabytki takie jak: most Ponte di Tiberio, brama wjazdowa Arco d'Augusto i gotycki pałac Palazzo del Podesta. Uczniowie podzieleni na grupy pracują w różnych hotelach wykonując typowe prace hotelowe: przygotowywanie pokojów, praca na recepcji, praca w kuchni, praca w restauracjach. Po zajęciach młodzież spędza czas na pięknej plaży przy słonecznej pogodzie. W pierwszym tygodniu pobytu odbył się kurs języka włoskiego, który teraz jest bardzo pomocny w nawiązywaniu kontaktów z włoskimi pracownikami oraz rówieśnikami. W niedzielę uczniowie zwiedzili republikę San Marino, która od 1700 lat cieszy się niepodległością. Republika ta znana głównie w Polsce z meczy piłkarskich wydaje barwne znaczki pocztowe o nietypowych kształtach i jest strefą bezcłową. Główne centrum usytuowane jest na wysokim wzgórzu, z którego roztacza się widok na Rimini i Adriatyk. Otoczone jest starymi murami i wysokimi wieżami. Turyści z całego świata przyjeżdżają tu nie tylko zwiedzać lecz także robić tanie zakupy. W przyszłym tygodniu planowane jest zwiedzanie Wenecji na którą wszyscy czekają z niecierpliwością.

Beata Daniel


Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

"ANGIELSKI OD KUCHNI" – WARSZTATY KULINARNE Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM ZAWODOWYM
Dodano: poniedziałek, 08 kwietnia 2013 - 12:57 Autor: kdzwolak
Informacje W dniu 26.03.2013 roku w pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół w Pieszycach odbyła się piąta edycja cyklicznych zajęć nauki praktycznego języka angielskiego zawodowego. Organizatorkami były nauczycielki języka angielskiego: p.Anna Dyda -Falikowska i p.Ewa Krzywda oraz nauczycielka technologii żywności p. Beata Czerniejewska. Warsztaty te skierowane były do piętnastoosobowej grupy uczniów szkoły ponadgimnazjalnej z klasy II THŻ reprezentujących profil technikum technologii żywności i technikum hotelarstwa. Zajęcia kulinarno-językowe miały charakter warsztatowy i składały się z kilku etapów poprzedzających dzień prezentacji. W tym roku uczniowie zdecydowali się na przygotowanie dwóch wiosennych sałatek jak również ciepłych przekąsek oraz dipów i słodkich sosów. Aby propagować zdrowe odżywianie zostały również przygotowane warzywne przekąski nazywane z języka angielskiego "carrot sticks", które cieszyły się zaskakująco wielkim zainteresowaniem. W ramach praktycznej nauki języka opakowania z sałatkami zostały opatrzone anglojęzycznymi etykietami informującymi o nazwie i składzie potraw.
Dodatkowo uczestnicy warsztatów zakupili artykuły dekoracyjne do aranżacji stołów aby we właściwy sposób wyeksponować przygotowane przez siebie potrawy. Uczniowie poznali również tajniki serwowania potraw i obsługi klienta. Mogli oni zaprezentować swoje dokonania kulinarne i wykazać się umiejętnościami godnymi hotelarza przed szerszą publicznością, gdyż warszaty odbyły się przy okazji Szkolnego Jarmarku Wielkanocnego 2013.

opracowała: Anna Dyda -Falikowska

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

<   12345678910111213141516   >


.: Zespół Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach :.
Strona oparta na systemie PostNuke, który jest Darmowym Oprogramowaniem na licencji GNU/GPL
Opracowanie i administracja - Krzysztof Dzwolak